Кумашинката на Заев му го честиташе роденденот на премиерот

Љупка Митрова, една од најпознатите македонски инфлуенсерки му го честиташе роденденденот на премиерот Зоран Заев.

Митрова наедно е и кумашинка на пефот на македонската Влада.

Заев е роден на 8 октомври 1974 година.

Мартин Вучиќ со емотивна порака за својот прерано починат таткоза татко

На својот ФБ профил Мартин Вучиќ  остави емотивна порака:

„ За некого беше музичариште, за некого басист бр1, за некого шоумен, за некого композиториште.... За мене секогаш ТАТКО над татковците!“, напиша Мартин.

Инаку, познатиот водител и пејач Драган Вуќич почина на 04 мај, годинава. Според наодите тој беше позитвен на Ковид-19

Онлајн гласање на избори во Русија поради пандемијата од Ковид-19

Согласно измените во изборниот закон одобрен од претседателот Владимир Путин, објави Кремљ, во иднина Русите ќе можат да гласаат електронски или по пошта,

Новиот компјутерски систем што ќе овозможи електронско гласање треба да биде достапен низ целата земја и ќе овозможи гласање на локалните и општите избори и на референдуми.

Застапниците на новиот систем велат дека тоа ќе помогне да се запре ширењето на коронавирусот затоа што граѓаните повеќе нема да мора да излегуваат на гласање, пренесува ТАСС. Електронскиот систем досега помина четири тестови во Москва и не е „пробиен“ во ниту еден од нив, објави руската агенција.

Противниците изразија страв дека електронскиот систем полесно ќе се манипулира и дека ќе биде потешко за независните набљудувачи да забележат неправилности. Тие исто така посочија дека промените се воведуваат во време кога не се дозволени јавни протести заради пандемијата.

Не е јасно дали новиот систем ќе се користи на претстојниот референдум за уставни измени што треба да ја зајакне владата на Путин и да ги укине ограничувањата на бројот на мандати, отворајќи ја вратата тој да остане на власт до крајот на 2036 година.

Референдумот беше закажан за средината на април, но беше откажан поради пандемијата на „ковид-19“. Според извештаите на руските медиуми, новиот датум на гласање најверојатно ќе биде на 24 јуни.

Денис Родман е убеден дека лидерот на Северна Кореја e ****

Поранешниот кошаркар на Детроит Пистонс и Чикаго Булс, Денис Родман е убеден дека лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун е добар.

Во последните неколку недели „имаше“ пгласини кои наведуваа  дека Ким е мртов, а Родман вели дека една личност е сигнал дека нешто не е во ред

- Јас комуницирам со Северна Кореја и можам да ви го кажам ова: ако ја гледате неговата сестра на ТВ, тогаш бидете убедени дека нешто не е во ред. Тоа е сè што можам да кажам - рече Родман за Пирс Морган во програмата „Добро утро Британијо“

Станува збор за Ким Јо-Јонг која на крајот би го наследила Јонг-Ун.

- Неговата сестра беше „душа“. Таа беше многу љубезна кон мене кога бев гостин. „Бев таму на вечера со луѓето што  изминатиов период  беа огласени за мртви овде“, рече Родман во неодамнешното интервју за „The Post“.

Во меѓувреме, Северна Кореја објави фотографија на Ким Јонг Ун од свечено отварање на фабриката за ѓубрива во Соншон, во провинцијата Јужен Пјонгјанг, со цел да ги демантира гласините за неговата смрт.

Популарно