Попоски најавува температури повисоки од нормалните за околу 10 степени

Во текот на следниот период не очекува топол есенски период и температури повисоки од нормалните дури за околу десет степени. Сето ова ќе биде под влијание на топлата воздушна маса која од југ ќе продира кон нашата територија и ќе условува значителен пораст на температурите на воздухот кој ќе бидат касно летни и во најтоплите предели од државава истите се очекува да се искачат дооколу 26, 27 степени.

Времето ќе биде претежно стабилно и суво односно сончево со умерена локална облачност. Поради јужното струење на визина во текот на следниот период исто така од Сахара кон нашата територија се очекува транспорт на прашина и на песок па така и времето ќе стане помачно а особено ќе го почувствуваат метеопатите.

За нови и подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

ПОПОСКИ: Силно летно сонце и високи температури и следната недела – ОПАСНОСТ ОД ВИРУСИ

Неделата што измина помина во знакот на сончева и невообичаено топла каде во најтоплите региони од државава температурите на воздухот се искачија и до 31 степен. Ова е невообичаено топло време за овој дел од годината и истото ќе се задржи уште подолг период.

Нашатата територија се наоѓа во поле на висок воздушен притисок и на стабилна, сува и многу топла воздушна маса од југ која условува невообичаено високи дневни температури на воздухот кој во најтоплите региони од државава се искачуваат и до 30 степени а УВ ИНДЕКСОТ има малку до умерена вредност и изнесува 4. Инаку максималните дневни температури речиси насекаде се искачуваат и над 20 степени.

Ваквата состојба лошо ќе се одрази кај граѓаните каде поради релативно ниските температури наутро и многу високите преку ден ќе растат условите и за појава на вируси кој се честа појава во овој дел од годината па затоа КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

За подетални информации следетете го ифицујалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Сончево и топло со ветер од јужен правец

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба утринска магла.. Утринската температура ќе се движи од 4 до 14, а  дневната од 21 до 29 степени

Во Скопје, сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 28 степени.

Славчо Попоски со ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА за ЗИМА 2019/2020

Со оглед на тоа дека десетиот месец од годината полека поминува а за дестина дена навлегуваме во месец ноември а времето е невообичаено топло за овој дел од годината со температури кој се повисоки од нормалните дури за околу десет степени, така ќе продолжи и во следните денови.

Сепак во меѓувреме пристигна и деталната метео анализа за зима 2019/2020. Според направените моментални анализи зимата 2019/2020 во нашиот дел од Европскиот Континент ќе биде во границите на просекот со просечни или типични температури на воздухот за тој дел од годината со сосема мали позитивни отстапувања од повеќе годишниот просек во поглед на температурите на воздухот.

Со ова има можност повремено и за спуштање на ЕКСТРЕМНО СТУДЕНИ воздушни воздушни маси од Арктикот кој би ги спуштиле температурите на воздухот и под -20 степени што е сосема нормална појава за нашиот дел од европа во текот на зимскиот период.

Во поглед пак на врнежите во сите зисмки месеци истите би биле малку под просекот или би имале нешто помалку врнежи но сепак снегот нема да изостане.

Повремено со спуштање на студените воздушни маси од Арктикот и северот и од североистокот од европа и истите судирајќи се со топлите морски воздушни струења над нашите краишта би дошло до формирање на циклонски системи кој условуваат врнежи од снег и снежна бајка во зимскиот период.

За нови и подетални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Популарно