Опаѓа бројот на заболени и починати - Дали Италија веќе го достигна пикот?

Вкупно 651 нови смртни случаи беа регистрирани вчера во Италија од Ковид-19, што е речиси 20 проценти намалување на смртноста во однос на претходните 24 часа, кога 793 лица починаа од вирусот – со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 5.476 од вкупно 59.138 случаи. Дневната стапка на нови инфекции исто така забави, со пораст од девет проценти, споредено со просек од околу 15 отсто во изминатите две недели.

Здравствените власти предупредуваат дека битката сè уште не е добиена, но италијанските власти по првпат внимателно изразија надеж за скоро повлекување на коронавирусот.

– Бројките објавени денеска се помали од вчера. Се надевам, и се надеваме дека намалувањето ќе биде потврдено деновиве. Но мораме и натаму да бидеме внимателни – изјави синоќа шефот на Цивилната заштита Анџело Борели.

– Не смееме претерано да се занесуваме, ниту да даваме преголема важност на денешните податоци, но тоа е знак на кој гледаме позитивно. Првите строги мерки на изолација се донесени на 11 март. Очекувавме резултати по две до три седмици. Значи, следната седмица секако ќе биде пресудна и очекуваме потврда дека трендот е сега обратен – истакна Францо Локатели, челник на италијанските санитарни власти.

И во Јужна Кореја денеска е забележен најмал број на нови случаи со Ковид-19 од 29 февруари, што укажува дека најверојатно се намалува епидемијата во најпогодената азиска земја по Кина.

Корејскиот Центар за контрола на болести и превенција (КЦДЦ) денеска потврди 64 нови инфиоцирани лица со новиот коронавирус, со што вкупниот број се искачи на 8,961 лица, а едно лице почина, со што цифрата на смртни случаи изнесува сто.

Јужна Кореја 12. Ден по ред бележи околу 100 инфицирани лица или помалку во споредба со 29 февруари, кога беа потврдени 909 случаи.

Погледнете како Кина успева да го претвори отпадот во пари

Во светот во кој секојдневно се зголемува отпадот, Кина знае подобро од сите други како да го претвори отпадот во пари. Во 19 век САД увезувале метален отпад од Англија и го користеле за изградбата на железници.

Пред Втората светска војна Јапонија увезувала метален отпад од САД и го користела за производство на оружје. По војната Јапонија повторно увезувала американски рециклиран отпад и го користела за градење инфраструктура.

Во 60-тите години Тајван станал најголемиот увезувач на метален отпад во Азија. Тајван го користел отпадот за производство на многу работи, меѓу кои и автомобилски делови. Во 80-тите години увезувањето отпад во Тајван се намалило бидејќи станало скапо.

Во тоа време Кина се отворала за бизнисот. Компаниите за рециклирање од Тајван се релоцирале во Кина. До средината на 90-тите години Кина станала најголем увезувач на отпад од метал, хартија, картон, пластика и електроника во историјата на човештвото. До 2009 година повеќе од половина од хартијата, 70% од алуминиумот и 60% од бакарот кој се користел од кинеските произведувачи доаѓале од рециклиран отпад. Дури и рециклираната пластика ја користеле некои од најголемите компании.

Многу кинески компании од разни индустрии користат рециклиран отпад за да ги намалат трошоците за производство. Вредноста на странскиот отпад кој го рециклирала Кина се проценува на стотици милиони долари. 

Во 2009 САД извезле над 23 милиони тони рециклиран отпад во Кина, а потоа количината почнала да се намалува. Порастот на платите и еколошките иницијативи предизвикале намалување на увозот на американски отпад во Кина. Многу кинески компании, меѓу кои и оние за рециклирање, почнале да се релоцираат во Југоисточна Азија и на други подостапни места. 

Сепак, Кина била доволно богата за да почне да создава доволно свој отпад кој би се рециклирал. Моментално Кина произведува најмногу отпад во светот. До 2017, годината кога Кина изјавила дека ќе започне да го ограничува увозот на рециклиран отпад, увозот на американски отпад во Кина изнесувал 15 милиони тони. Во меѓувреме земјите што дотогаш извезувале отпад во Кина почнале да се вртат кон други земји, како Малезија.

Извор: Факултети.мк

ВИДЕО: Ви благодариме што нè напуштивте, доаѓа кронавирусот и кај ВАС

На социјалните медиуми во Италија кружи видеото „Благодарам“, во кое граѓаните на оваа земја, најтешко погодени од коронарната пандемија, „им се заблагодаруваат“ на светските лидери, француските и американските претседатели, германската канцеларка и британскиот премиер за „помошта“ што ја „обезбедија“ Во најтешките времиња што ги поминуваат по Втората светска војна.

Италијанците потсетуваат на нивната извонредно богата традиција, култура, славни сонародници кои со векови ја издржале хуманоста, но исто така велат дека вирусот не знае за граници и ги погодува сите.

- Благодарам драги Макроне, благодарам драга госпоѓа Меркел, благодарам што нè напуштивте во моментот кога ни требавте. Ви благодарам што експлицитно одговоривте на нашето барање да ни испратите обични маски и други медицински материјали, со цел да се бориме против ширењето на вирусот. Знаете, ние би ви платиле за тоа!

Ние сме Италијанци, занаетчии, нечисти од работа, недисциплинирани, комични, бучни, музичари, понекогаш и мафијши. Но, знаете, ние изградивме патишта, училишта, ја напишавме азбуката што ја користите сега. Ние сме автори на најголемите уметнички дела, кои се „скриени“ во вашите музеи. Две третини од светското уметничко и културно наследство е со нас. Ние сме Италијанци, креатори на уметноста, културата, основата на нашата и вашата цивилизација. Ние сме креатори на моцарела, пршута, пармезан, равиоли, лазањи, пица, сладолед, но и мода .. Ние ги научивме Французите да прават вино, ракија.

Исто така, вие господин Трамп и вие господинот Џонсон, ви благодарам што избравте изолација наместо помош. Господине Трамп, се сеќавате ли кој ја откри Америка? Сите вие, кога остварувате повик, сетете се на Меучи, кога гледате телевизија и слушате радио, мислете на Маркони ...

Знаете, италијанците се Колумбо, Марко Поло, Леонардо Да Винчи, Микеланџео, Бернини, Тицијан, Рафаел, Галилео, Цезар, Аурелио, Веспасијан, Данте…

Драги наши, кога ќе го слушнете името на Италија следниот пат, спуштете ја главата. Кога ги посетувате вашите музеи, ве молиме, не потпирајте се на уметнички дела, направени од Италијанци. Ве молиме, држете се подалеку од посета на најубавата земја во светот. Им ја отвораме вратата и топло ќе ги поздравиме сите оние кои ни помогнаа “.

Во вашите пресметки, заборавате дека вирусот не знае за граници. Ги погоди сите. И Вас. Со вашиот егоизам, покажавте колку сте мали! Благодарам!

Во Шпанија за еден ден 950 починати, 8000 новозаразени

Во изминатите 24 часа во Шпанија од коронавирус починале дури 950 лица, регистрирани се и 8000 новозаболени.

Во Шпанија секојдневно рапидно расте бројот на починати и новозаразени лица со коронавирусот. Ако овој тренд продолжи Шпанија многу брзо би можела да ја помине Италија според бројот на заразени лица.

Во битката против страшната пандемија шпанската влада пред два дена воведе целосна забранана движење, воведене 24 часовен полициски час. Дозволено им е движењето само на лекарите, полицијата и војската.

Според медиумите здравствениот систем на Шпанија е пред колапс.

Со Ковид -19 во Шпанија се заразени повеќе од 12000 медицински работници.

Популарно